sekretariat@sp1.bytow.pl

Wizyta w CERN w Genewie

17 kwietnia 2023
Wizyta w CERN w Genewie

W dniach 11 - 18. marca, Agnieszka Jaworska - nauczycielka fizyki i  wicedyrektorka naszej szkoły, uczestniczyła w wyjeździe, wyróżnionych 36 nauczycieli fizyki i chemii z całej Polski, do Europejskiego Ośrodka Badań Jądrowych CERN w Genewie. W ramach I edycji Programu MEiN "Atomy Wiedzy" Laureatka uczestniczyła w wykładach i warsztatach dotyczących m.in. fizyki cząstek i sił tworzących Wszechświat, radioaktywności i jej zastosowania w medycynie, działania akceleratorów i detektorów oraz osiągnięć dokonanych w CERN np. odkrycia Bozonu Higgsa. Polish Teacher Programme, oprócz wykładów i spotkań z wybitnymi polskimi naukowcami pracującymi w CERN tj. z dr Sławoszem Uznańskim, obejmował wizyty w obiektach doświadczalnych ośrodka naukowo - badawczego. Nauczyciele zwiedzili m.in. laboratorium radioaktywnych nuklidów ISOLDE, deceleratory i fabrykę antymaterii ELENA, Centrum Kontroli i Centrum Danych CERN. Odbyły się również wycieczki do miejsc, w których umieszczone są 3 z 4 detektorów LHC - największego na świecie akceleratora cząstek: ATLAS, ALICE i CMS.
Podczas pobytu Laureatów w Genewie, z wizytą przylecieli do Nich: Justyna Orłowska (Pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Pełnomocniczka Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej), Antoni Rytel (Wicedyrektor Programu GovTech Polska) oraz Wojciech Janek (Zastępca Dyrektora Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych).
Oficjalnym podsumowaniem wizyty była dyskusja z Organizatorami z CERN na temat zachęcania młodzieży do wyboru ścieżek zawodowych w dziedzinach nauk STEAM, otwierających możliwości twórczej pracy w naukowych ośrodkach. Zostały również przedstawione oferty międzynarodowych projektów dla szkół oraz pomysły na sposoby zaprezentowania uczniom technologii stosowanej w CERN przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach Programu MEiN "Laboratoria Przyszłości".

Festiwal Fizyki CząstekPoprzedni
Światowy Dzień Świadomości Auty...Następny