21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki to symbol różnorodności, odmienności i akceptacji. Pomysł narodził się w 2013 roku z inicjatywy organizacji Down Syndrome International. Data obchodów – 21 marca – nie jest przypadkowa. Symbolizuje ona trzeci chromosom w 21. parze, który odpowiada za występowanie zespołu Downa.
Zakładając kolorowe skarpetki nasi uczniowie, pokazali dziś, że różnorodność jest czymś naturalnym i pięknym. To prosty gest, który może wiele zmienić w postrzeganiu osób z zespołem Downa.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i empatię!
21.03.2024 r. obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Data obchodów jest symboliczna - przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Kolorowe skarpetki to symbol solidarności z chorymi.
1 grudnia 2023r. odbył się w naszej szkole kolejny już z cyklu wieczorek poetycki. Motywem przewodnim były wiersze naszych lokalnych poetów Pani Katarzyny Domaszk oraz Panów Jerzego Koncika i Jarosława Juchniewicza. Tematyka utworów związana była z jesienią i ze zbliżającymi się Świętami. Deklamowane podczas wieczornicy wiersze wspaniale wprowadziły nas w świat uczuć.
Szkoła Podstawowa Nr 1
ul. Mierosławskiego 7, 77-100 Bytów