Dzień Kolorowej Skarpetki

20 marca 2024
Dzień Kolorowej Skarpetki

21.03.2024 r. obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Data obchodów jest symboliczna - przypada na 21 dzień 3 miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Kolorowe skarpetki to symbol solidarności z chorymi. Dopełnieniem obchodów tego dnia jest założenie dwóch niepasujących skarpetek symbolizujących niedopasowane chromosomy. W ten sposób uczniowie naszej szkoły pokazać mogą, że integrują się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.

Uczniowie i nauczyciele Naszej szkoły w geście solidarności ubrali niedopasowane skarpetki. Różnorodność to metafora niedopasowania genotypowego i społecznego jakie powoduje trisomia 21. To także rozpoznawalny znak wsparcia i aprobaty dla chorych, dla ich rodzin oraz opiekunów. Celem organizowanych tego dnia na całym świecie i w Naszej szkole akcji jest pokazanie społeczeństwom, że drobne gesty, empatia, okazywanie pozytywnych uczuć mogą wiele zmienić w życiu społecznym chorych.Dziękujemy Wszystkim za zaangażowanie!

Konkurs recytatorski pt. "Wiosna wierszem ...Poprzedni
Projekt "Reppedagogia"Następny