1,884,675 unikalne wizyty
Szkoła
Aktualności
Rekrutacja 2022/2023
Galeria Zdjęć
Koła Zainteresowań
Konsultacje
Sport
Dokumenty
RODO
BIP
Statut Szkoły Podstawowej
Przedmiotowe Zasady Oceniania
Plan rozwoju szkoły
Program wychowawczo-profilaktyczny
Procedury bezpieczeństwa ucznia
Procedury bezpieczeństwa - COVID 19
Oświadczenie rodzica - COVID 19
Regulamin przyznawania pomocy materialnej
Regulamin nauki zdalnej
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 2
Najnowszy użytkownik: rknop
Kaszubska Gwiazdka u przedszkolaków.
Wiadomości

Elementem bożonarodzeniowej tradycji na Kaszubach są kolędnicy nazywani Gwiazdką,  w wigilię odwiedzający kaszubskie domy. Gwiazdkę tworzy wiele barwnych postaci, m.in. prowadzący lub oprowadzacz, ubrany w mundur, często nazywany policjantem, pilnujący dyscypliny i porządku w grupie. Gwiazdor, ganiący lub nagradzający dzieci. Baba z Dziadem, zwani też Strechem, którzy odgrywają krótką scenkę małżeńskiej kłótni, zakończoną zgodnym tańcem, zachęcając do pląsów również domowników. Oboje wypraszają dary, ciasta, wędliny…  W gwiazdkowym orszaku spotykamy także śmierć z kosą, przypominającą o przemijaniu życia. Psoci i dokucza wszystkim Purtk, czyli psotny diabeł. W garnki zagląda i podkrada z nich potrawy-bocian, który jest symbolem płodności. Kominiarz sprawdza piecyki i paleniska, z których rozsypuje po izbie popiół. Jest też kozioł, niedźwiedź prowadzony przez Cygana i żołnierz jadący na drewnianym koniu, proszący o owies dla „zwierzęcia”.
Gwiazdki z naszego Gimnazjum: Natalia Jankowska, Julia Fenkanin, Natalia Warsińska, Alicja Prądzyńska, Julia Dorawa, Dominik Licnerski, Kamil Tybora, Maciej Chamier Gliszczyński, Wojciech Knut w dniach 15 i 16 grudnia z przygotowanym pod opieką pani Danieli Laska programem w języku kaszubskim odwiedzili przedszkolaków z Przedszkola nr 1 oraz „Miś Puchatek” w Bytowie. Oprócz występu nawiązującego do tradycji kaszubskich gimnazjaliści przygotowali dla dzieci także inne atrakcje. Przedszkolaki dekorowały ciasteczka, które upiekli uczniowie uczęszczających na zajęcia języka kaszubskiego, a także wykonywały twarze św.Mikołaja przygotowane przez panie Agnieszkę Borodziuk i Karolinę Ciżmowską. Dzieci z grupy Misów z Przedszkola „Miś Puchatek” zaprezentowały ciekawy i wesoły aerobik, do którego także się przyłączyliśmy.
Życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych, spędzonych w gronie najbliższych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności, szczęścia oraz spełnienia marzeń w nadchodzącym Nowym 2017 Roku.

Obrazy newsów: gwiazdka.jpg

Galeria zdjęć

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Przydatne


Copyright © 2013
White_n_Light Theme by: Smokeman
Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2022 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
Wygenerowano w sekund: 0.01