Spotkanie z dietetykiem

Statystyki są alarmujące – już ponad połowa Polaków ma problemy z wagą, a coraz częściej dotyczą one także dzieci i młodzieży. Jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia blisko co trzeci nastolatek w naszym kraju waży ponad normę.
W dniu 8.11.2017r. pracownicy biblioteki szkolnej: p. Mariola Szemela i Iwona Dziedzic zorganizowały spotkanie uczniów klas II gimnazjalnych i VII z  dietetykiem panią mgr Marzeną Cichosz.  Prelekcja odbyła się z okazji  ,,Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia.
Pani dietetyk szczegółowo omówiła wszystkie zasady racjonalnego żywienia oraz główne błędy żywieniowe prowadzące m.in. do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do wielu groźnych chorób. Uczniowie dowiedzieli się  jak komponować pełnowartościowy jadłospis dla całej rodziny.  Podczas prelekcji pani dietetyk przedstawiła piramidę zdrowego odżywiania, zwróciła uwagę na to, co i w jakich proporcjach powinniśmy jeść, aby nasz organizm jak najdłużej pozostał w dobrej kondycji. Młodzież dowiedziała się, jak dużą wartość ma woda i ile powinniśmy jej wypijać. Uczniowie z klas sportowych mieli okazję dowiedzieć się, jak powinna wyglądać dieta sportowca przed i po treningu. Dzięki wsparciu Biblioteki Pedagogicznej w  Bytowie zebrani mogli obejrzeć wystawę książek i czasopism poświęconych zdrowemu żywieniu.
Nauka to naprawdę ciężka praca. Sprawne funkcjonowanie dziecka w szkole, pod względem intelektualnym i fizycznym, w dużej mierze zależy od właściwego odżywiania. Niedobory składników odżywczych mogą być powodem kłopotów szkolnych i zdrowotnych. Nadmierne kilogramy mają szczególnie negatywne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży - przyczyniają się do nieprawidłowego rozwoju młodego organizmu.
Dziękujemy  pani Marzenie Cichosz  za przeprowadzenie spotkania i nawiązanie współpracy z naszą szkołą. Mamy nadzieję, że spotkania tego typu pomogą naszym uczniom wyeliminować błędy w sposobie żywienia  oraz zmienić nawyki żywieniowe na lepsze, gdyż od tego w dużym stopniu zależy nasze zdrowie.

"Zmień swoje nawyki na zdrowe zamienniki"

Oprócz spotkania w tym dniu w naszej szkole uczennice kl. 2 e gimnazjum: Zuzanna Stencel i Wiktoria Bazner w czasie przerw obliczały chętnym wskaźnik BMI, na podstawie którego można było określić fizyczny stan osoby ,ewentualną nadwagę oraz niedowagę.
Ponadto wszystkie  klasy przygotowały w swoich klasach gazetki poświęcone zdrowemu odżywianiu a na godzinach wychowawczych odbyły się na ten temat pogadanki.

Obrazy newsów: jedzienie.jpg